Питання-відповіді

Під час навчань, проведених у жовтні, державні реєстратори прав мали можливість отримати відповіді на свої питання. Ми узагальнили їх та викладаємо для ознайомлення.

1️⃣. Якщо втрачений посвідчений нотаріально договір купівлі – продажу ОНМ, за наявності запису в РПВН, чи можна проводити державну реєстрацію без видачі дублікату документа? І чи можна у такому разі проводити державну реєстрацію, якщо власник помер❓️

Так, можна. Ці питання врегульовані пунктами 53 та 66 Порядку №1127. Але слід пам’ятати, що головною умовою проведення такої реєстрації є наявність реєстрації права, проведеної до 01.01.2013.

Лист Мін’юсту: http://surl.li/jypfwb

2️⃣. Чи потрібно брати протокол уповноваженого органу юридичної особи про надання згоди на вчинення значного правочину для припинення права суборенди землі❓️

Відповідно до частини 3 статті 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. Правочин про розірвання договору оренди (суборенди) землі сільськогосподарського призначення, орендарем (суборендарем) за яким є юридична особа приватного права (крім акціонерного товариства, повного та командитного товариства), є значним правочином та потребує попереднього прийняття загальними зборами учасників або іншим вищим органом такої юридичної особи рішення про надання згоди на його вчинення (крім випадку, якщо статутом юридичної особи прямо передбачено, що такий правочин не є значним). У разі неприйняття загальними зборами учасників або іншим вищим органом юридичної особи рішення про надання згоди на вчинення такого значного правочину (крім випадку, якщо статутом юридичної особи прямо передбачено, що такий правочин не є значним) такий правочин є нікчемним. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.

Лист Мін’юсту: http://surl.li/ewuugb

3️⃣. Як провести реєстраційні дії, якщо власник хоче відмовитися від права власності на земельну ділянку❓️

Вказане питання регулюється статтею 142 Земельного кодексу України, згідно із якою припинення права власності на земельну ділянку у разі добровільної відмови власника землі на користь держави або територіальної громади здійснюється за його заявою до відповідного органу.

Органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у разі згоди на одержання права власності на земельну ділянку укладають угоду про передачу права власності на земельну ділянку. Угода про передачу права власності на земельну ділянку підлягає нотаріальному посвідченню.

Тому державна реєстрація прав, у зазначеному випадку, буде здійснюватися нотаріусом після вчинення правочину, спрямованого на відчуження земельної ділянки.

4️⃣. Які підстави реєстрації незавершеного будівництва житлового будинку❓️

Вказане питання врегульоване пунктом 68 Порядку №1127.

Так, державна реєстрація права власності на неподільний об’єкт будівництва проводиться за наявності відомостей про зареєстроване право власності чи інше речове право замовника будівництва на земельну ділянку, на якій споруджується такий об’єкт будівництва, про його технічні характеристики та про діюче право на виконання будівельних робіт.

Відомості про технічні характеристики об’єкта будівництва та про діюче право на виконання будівельних робіт отримуються державним реєстратором з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

Варто зазначити, що відповідно до частини третьої статті 3 Закону України «Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому» не допускається державна реєстрація права власності на подільні об’єкти незавершеного будівництва та майбутні об’єкти нерухомості.

П. 8 листа Мін’юсту: http://surl.li/sadubo

5️⃣. Як бути з документами, що посвідчують право власності, викладені на російській мові❓️

Закон не містить ніяких винятків, що дають можливість ставити під сумнів дійсність речових прав на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 01 січня 2013 року. Слід констатувати, що на практиці, що склалася в 1990– 2000-х роках, можна зустріти як документи, видані з використанням іноземної мови, діалекту чи суржику, так і проведення реєстраційних дій з використанням іноземної мови, діалекту чи суржику. Проте вказане не є підставою для невизнання дійсними відповідних речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Лист Мін’юсту (стор. 4- 5): http://surl.li/sghhea

6️⃣. Чи можна здійснювати державну реєстрацію прав на підставі «декретного» рішення, в тому випадку, коли власник помер. Документи на реєстрацію подає спадкоємець? Реєстрацію проводимо на померлого власника чи одразу на спадкоємця❓️

Відповідь на це питання висвітлена у листі Мін’ юсту: http://surl.li/qdgxgj

7️⃣. Які дії державного реєстратора, якщо на його запит не надійшла відповідь із БТІ і сплив строк у 30 робочих днів, передбачений для зупинення розгляду заяви❓️

У такому разі державний реєстратор вимушений прийняти рішення про відмову в державній реєстрації на підставі п.8 ч.1 статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав).

8️⃣. Чи можна провести державну реєстрацію у разі відсутності відомостей про технічні характеристики об’єкта нерухомого майна, а саме житлову площу, в поданих документах❓️

Так, можна. Детальну відповідь можна знайти у листі Мін’ юсту – http://surl.li/flotae

9️⃣. Як підтвердити інформацію про зареєстроване право власності на нерухоме майно до 01.01.2013❓️

Підтвердження державний реєстратор може отримати в один із таких способів:

– скористатися відомостями Реєстру прав власності на нерухоме майно, що є невід’ємною архівною складовою частиною Державного реєстру прав;

– запитати інформацію в підприємства бюро технічної інвентаризації, але виключно в разі її відсутності в Реєстрі прав власності на нерухоме майно;

– відповідна довідка від підприємства бюро технічної інвентаризації може бути подана заявником.

Лист Мін’ юсту: http://surl.li/rmrzqc

🔟. Хто може бути заявником у випадку державної реєстрації припинення права на підставі рішення суду❓️

Відповідь на це питання викладена у листі Мін’ юсту: http://surl.li/abfcxj